Fototapeta Papierowa PFototapeta Papierowa P - Classic P, Stucco P, Sand P, Linen P, Smooth P

Uwagi:

- Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.

- Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.

- Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je na 15 mm zakładkę. Co oznacza, że każdy kolejny bryt tapety nachodzi 15 mm na wcześniej naklejony bryt tapety. Uwaga: Po położeniu tapety na styk wzór nie będzie się zgadzał.

- Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.

- Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem.

- Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).

- Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.

- Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.

Przygotowanie ściany:

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapety jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego, dlatego też należy tę czynność wykonywać niezwykle starannie.

- Przygotowana powierzchnia musi być czysta, sucha, o niskiej chłonności, gładka oraz wolna od kurzu i pozostałości po pigmentach, ktore mogłyby wsiąkać w tapetę.

- Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby, ktore częściowo lub całkowicie pokrywają mur i utrudniają wnikanie kleju w podłoże, należy zeskrobać.

- Wszelkie ubytki, rysy i nierowności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym (np. z amoniakiem).

- Przy zbyt mocno wchłaniających lub porowatych ścianach (także przy suchych sztukateriach oraz panelach gipsowych) konieczne jest zastosowanie środka gruntującego. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać proby, czy stosowany środek wnika w głąb, a nie pozostaje na powierzchni ściany w formie warstwy.

- Jeśli nie wiadomo czy ściana wymaga gruntowania, należy ją zagruntować profilaktycznie.

- Ściany tynkowane - przed klejeniem tapety naleŜy sprawdzić czy powierzchnia wyschła. Ewentualnie, w przypadku ścian niedawno tynkowanych powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, ktore mogą być w nich obecne.

- W przypadku ścian wcześniej pomalowanych farbą emulsyjną, na powierzchnię ściany, gdzie przyklejona będzie tapeta, powinna być nałożona przy pomocy pędzla lub wałka cienka warstwa kleju do tapet. Następnie trzeba odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany. Zabieg ten gwarantuje, że klej nie będzie się wchłaniał zbyt szybko w ścianę, co umożliwi dokonywanie poprawek w ułożeniu tapety oraz likwidowaniu fałd i bąbli powietrza.

- Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać aż ściany będą całkowicie suche. Nie zastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstawania pleśni.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety.

W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Klejenie:


 

1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).Następnie na ścianie należy wyznaczyć linie (najlepiej ołowkiem) krawędzi nałożenia pierwszego brytu tapety. Ważne jest, aby wyznaczyć linie bardzo dokładnie, gdyż to pozwoli na uniknięcie ewentualnych kłopotow z koniecznością przesuwania klejonych brytow.

     
 

2. Kiedy ściana jest już odpowiednio przygotowana pierwszy bryt tapety rozkładamy na dużym stole. Bryt grafiką w kierunku blatu i nakładamy na niego grubą warstwę kleju, przy użyciu wałka lub pędzla. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególna uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.

WAŻNE: tapeta powinna być złożona w taki sposob, aby wszystkie powierzchnie nasmarowane klejem stykały się, uniemożliwiając dotykanie powierzchni nasmarowanej klejem do powierzchni grafiki w momencie zwinięcia w rulon.

     
 

3. Tak zwinięty bryt tapety należy pozostawić na 5 minut, aby dobrze wchłonął klej. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu. Nie należy pozostawiać tapety na zbyt długo, aby warstwy się nie skleiły. W czasie tych 5 min. można nałożyć na ścianę warstwę kleju, dzięki ktorej łatwiej będzie układać tapetę.

4. Po upływie 5 minut rozkładamy bryt i przykładamy go do ściany nasmarowaną powierzchnią. Do tej czynności potrzebne są dwie osoby. Każda z osob trzyma za dwa rogi tapety, co ułatwia jej precyzyjnie przyłożenie do ściany. Należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.

     
 

5. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na 15 mm zakładkę. Oznacza to, że każdy kolejny bryt tapety nachodzi 15 mm na wcześniej naklejony bryt tapety. Uwaga: Po położeniu tapety na styk wzór nie będzie się zgadzał.

     
 

6. Następnie przy użyciu gumowego wałka należy wygładzić naklejoną powierzchnię oraz „wypchnąć” bąble powietrza, przesuwając je w kierunku brzegow tapety (nie wolno nakłuwać bąbli). Krawędzie brytu mają tendencję do odklejania się, dlatego też starannie należy przyklejać krawędzie poszczegolnych części/pasow tapety , najlepiej przy użyciu twardego wałeczka, ktory pozwala na mocne dociśnięcie przy samych krawędziach. Jeżeli klej na ścianie zdążył już wyschnąć a krawędzie nadal się odklejają, należy na ścianę w miejscu krawędzi nanieść dodatkową warstwę kleju i ponownie docisnąć krawędzie wałeczkiem.

     
 

7. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

     
 

8. Bardzo ważne jest, aby kolejne części/ pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawione na dłuższy lub krotszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.

9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą gumowego wałka

10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.