Fototapeta Erfurt CAFototapeta Erfurt CA - DV 615, DV 617, DV 619, DV 662

Przygotowanie ściany:

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapety jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego, dlatego też należy tę czynność wykonywać niezwykle starannie.

- Przygotowana powierzchnia musi być czysta, sucha, o niskiej chłonności, gładka oraz wolna od kurzu i pozostałości po pigmentach, ktore mogłyby wsiąkać w tapetę.

- Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby, ktore częściowo lub całkowicie pokrywają mur i utrudniają wnikanie kleju w podłoże, należy zeskrobać.

- Wszelkie ubytki, rysy i nierowności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym (np. z amoniakiem).

- Przy zbyt mocno wchłaniających lub porowatych ścianach (także przy suchych sztukateriach oraz panelach gipsowych) konieczne jest zastosowanie środka gruntującego. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać proby, czy stosowany środek wnika w głąb, a nie pozostaje na powierzchni ściany w formie warstwy.

- Jeśli nie wiadomo czy ściana wymaga gruntowania, należy ją zagruntować profilaktycznie.

- Ściany tynkowane - przed klejeniem tapety naleŜy sprawdzić czy powierzchnia wyschła. Ewentualnie, w przypadku ścian niedawno tynkowanych powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, ktore mogą być w nich obecne.

- W przypadku ścian wcześniej pomalowanych farbą emulsyjną, na powierzchnię ściany, gdzie przyklejona będzie tapeta, powinna być nałożona przy pomocy pędzla lub wałka cienka warstwa kleju do tapet. Następnie trzeba odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany. Zabieg ten gwarantuje, że klej nie będzie się wchłaniał zbyt szybko w ścianę, co umożliwi dokonywanie poprawek w ułożeniu tapety oraz likwidowaniu fałd i bąbli powietrza.

- Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać aż ściany będą całkowicie suche. Nie zastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstawania pleśni.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety.

W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Klejenie:

Klej nakładany na ścianę. Klej: "Perfax Roll-on" lub "Perfax Roll-on magic"

1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).Następnie na ścianie należy wyznaczyć linie (najlepiej ołowkiem) krawędzi nałożenia pierwszego brytu tapety. Ważne jest, aby wyznaczyć linie bardzo dokładnie, gdyż to pozwoli na uniknięcie ewentualnych kłopotow z koniecznością przesuwania klejonych brytow.

2. Pierwszy bryt tapety powinien zachodzić 15mm na róg ściany. Tapeta powinna być większa od ściany o 5cm na górze i na dole. Pozwoli to zgubić niedoskonałości naszej ściany i fototapeta nie okaże się za mała.

3. Równomiernie nałożyć warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.

4. Po położeniu pierwszego brytu fototapety, przy użyciu gumowego wałka należy wygładzić naklejoną powierzchnię w kierunku pionowym.

5. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na 15 mm zakładkę. Oznacza to, że każdy kolejny bryt tapety nachodzi 15 mm na wcześniej naklejony bryt tapety. Uwaga: Po położeniu tapety na styk wzór nie będzie się zgadzał.

6. Po nałożeniu dwóch brytów fototapety na zakładkę, przy użyciu cienkiego nożyka, należy przeciąć obie warstwy fototapety po środku zakładki.

7. Ciąć należy wzdłuż stalowej linijki lub poziomicy. Linijka pozostaje w miejscu, a nóż przesuwamy od góry w dół. UWAGA: przy cięciu nie wolno uszkodzić ściany. Może to spowodować późniejsze odklejanie się fototapety.

8. Górny pasek zakładki spada sam, natomiast pasek pod spodem musimy usunąc sami. Po usunięciu obu pasków, przed przyklejeniem odstającego rantu fototapety do ściany, przy pomocy pędzelka nakładamy warstwę kleju na rant fototapety.

9. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.

UWAGA: Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie. LaPulga.pl gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Dystrybutor nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy.UWAGA: Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na 15 mm zakładkę. Oznacza to, że każdy kolejny bryt tapety nachodzi 15 mm na wcześniej naklejony bryt tapety. Uwaga: Po położeniu tapety na styk wzór nie będzie się zgadzał.

 

Instrukcja podstawowa

 

1. Podłoże musi być suche, czyste, mocne, chłonne i gładkie. Wyznaczyć pionową linię do położenia pierwszego kawałka fototapety       5. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
2. Równomiernie nałożyć warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.       6. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.
3. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na 15 mm zakładkę. Oznacza to, że każdy kolejny bryt tapety nachodzi 15 mm na wcześniej naklejony bryt tapety. Uwaga: Po położeniu tapety na styk wzór nie będzie się zgadzał.       7. Po położeniu całej fototapety, jeżeli to konieczne, przy użyciu wilgotnej i czystej szmaki przetrzeć całą powieżchnię fototapety.
4. Przy użyciu gumowego wałka należy wygładzić naklejoną powierzchnię w kierunku pionowym       8. Podczas następnego remontu, fototapetę flizelinową można usunąć na sucho w bardzo łatwy sposób.